with Brak komentarzy

Czy wiesz, że próchnica nie boli?

O leczeniu mleczaków już trochę wspomniałam w poprzednim poście. Jak już raz bolał ząb to raczej cudowanie się sam nie uleczy. Oczywiście organizm dziecka działa na wysokich obrotach i próbuje sam zwalczyć zakażenie. Niestety, ale jest pewien próg zapalenia zęba kiedy organizm dziecka ,,nie daje już rady”. To, że ząb nie boli nie oznacza, że jest zdrowy! Zapalenie zęba rozwija się dalej, ale ,,po cichu”. Próchnica działa jak ,,ninja” – małymi krokami, prawie niezauważona, ale jak zada cios to często – bardzo bolesny. Dlatego wizyty kontrole co kilka miesięcy są bardzo istotne żeby wytropić tego ,,ninja”.

Jakie są możliwości leczenia bólu zębów?

Zasada jest taka: Im szybciej udasz się z dzieckiem do stomatologa dziecięcego tym jest większy wachlarz możliwości leczenia. Przedstawię Wam przykłady działań od najmniej do najbardziej inwazyjnych. Wyobraź sobie skupisko bakterii, które cały czas się rozrasta i niszczy ząb. Każde kolejna sytuacja to więcej bakterii i większe zniszczenie tkanek zęba.

Sytuacja 1: jedzenie między zębami

Ból pochodzi z dziąsła. Wystarczy nitkować codziennie zęby, a stan zapalny dziąsła ustąpi.

Sytuacja 2: próchnica zęba (dziura między zębami)

Ból pochodzi najczęściej z dziąsła i wynika z ucisku, ,,wchodzenia” kawałków jedzenia. Po wyleczeniu zęba i odbudowie jego kształtu dziąsło między zębami jest chronione i dolegliwości ustępują.

Sytuacja 3: Dokuczliwy ból zęba, ale mija

Ból pochodzi ze ,,środka” zęba, ale jeszcze nie jest bardzo dokuczliwy. Ząb jest zniszczony przez próchnicę. Do środka zęba przedostało się dużo bakterii. Lekarz próbuje ,,odwrócić” zapalenie i szkody przez nie wyrządzone w środku zęba. Jest to ostatnia szansa żeby uratować i pozostawić ,,żywy” ząb. Leczenie polega na założeniu lekarstwa w okolicy miazgi, które zwalczy stan zapalny w środku zęba.

Sytuacja 4: Bardzo boli, dziecko przyjmuje leki p/bólowe

Ból pochodzi ze ,,środka” zęba, ale jest już bardzo przykry. Dziecko otrzymuje leki p/bólowe i często nie może jeść ,,tą” stroną. Często ząb jest bardzo zniszczony. Lekarz i rodzic podejmują decyzję czy będą dalej inwestować energię i pieniądze w leczenie chorego zęba. Leczenie polega na zastosowaniu lekarstw w ,,środku” zęba (gdzie była wcześniej miazga) żeby wyjałowić to miejsce.

Załóżmy, że mimo tych wszystkich objawów – dolegliwości bólowe ustąpiły na jakiś czas i odłożyliście wizytę u dentysty.
Liczna bakterii rośnie. Nie mają miejsca już w zębie więc przechodzą do kości, w której umocowany jest ząb. Dochodzimy do momentu gdzie pojawiają się ,,gulki”.

Sytuacja 5: gulka przy zębie

Ból pochodzi z kości – ,,umocowania” zęba. Na dziąśle pojawia się gulka wypełniona ropą. W zależności od rodzaju ropnia – boli bardziej lub mniej. Ząb jest bardzo zniszczony. Lekarz oprócz badania najczęściej wykonuje zdjęcie RTG żeby sprawdzić czy w ogólne można inwestować w ząb.

Sytuacja 6: gulka przy zębie, z której wypływa ropa

Kiedyś bolało, a teraz nie boli. Jest to ,,dziurka”, z której sączy się ropa. Ząb i kości są bardzo zniszczone. Lekarz wykonuje również zdjęcie RTG żeby oszacować straty w kości.

Czy leczenie mleczaka może się nie udać?

Już wcześniej wspomniałam o tym, że im szybciej udasz się z dzieckiem do stomatologa dziecięcego, tym lepsze rokowanie zęba.
Niestety, ale leczenie zęba jest nadal tylko leczeniem i może czasem się nie udać. Im bardziej zaawansowany stan zapalny zęba i otaczającej kości tym większe szanse na niepowodzenie i ekstrakcję zęba.

Boję się ekstrakcji zęba bo zęby zaczną się ,,krzywić”. Wolę zostawić chory ząb.

Chory, niezaopatrzony ząb jest źródłem infekcji. Bakterie z zęba i otaczającej kości są przenoszone razem z krwią do różnych narządów. Infekcja może rozwijać się początkowo bezobjawowo w różnych częściach ciała. Nieleczony ząb może być przyczyną SEPSY!

Nie udało się uratować zęba. Co teraz zrobić żeby zęby się nie ,,krzywiły”? Doktor Aparatka ma rozwiązanie!

Doktor Aparatka opowie Wam o utrzymywaczach przestrzeni: http://doktoraparatka.pl/sprytne-zeby-i-doktor-aparatka-o-leczeniu-mleczakow-i-co-zrobic-kiedy-zeba-mlecznego-nie-da-sie-uratowac/