with Brak komentarzy

BPA atakuje zęby dzieci!

O tym, że Bisfenol A (BPA) jest szkodliwy wiadomo od dawna. Od 2011 r. butelki dla niemowląt w Europie są wolne od BPA. Niestety liczne produkty, z których korzystają dzieci wolne od BPA już nie są.

Jak wyglądają uszkodzone zęby dziecka?

 Od kilku lat obserwuje wzrost przypadków zębów o zmienionej budowie. Dotyczy to siakaczy i trzonowców stałych. Pojawiają się one w jamie ustnej dziecka już od 4-5 roku życia. Najczęściej w 6 roku życia. Nowe, świeżo wyrznięte zęby są żółte, brązowe, w plamach. Bardzo często po krótkim czasie w jamie ustnej zęby po prostu kruszą się.

Do tej pory nie była znana przyczyna owego zjawiska.

Co jest najbardziej prawdopodobną przyczyną uszkodzenia zębów stałych?

 Komórki, które tworzą zęby są bardzo wrażliwe na toksyny w organizmie dziecka. Toksynami, które uszkadzają ameloblasty (komórki tworzące szkliwo zęba) są:

– polichlorowane biofenyle (PCBs),

– dioksyny (PCDDs),

– bisfenol A (BPA).

Gdzie występuje BPA?

 BPA występuje m in. w puszkach na żywność i napoje, w butelkach na wodę bez oznaczenia BPA free, w jedzeniu typu fast food.

Jak sprawdzić czy opakowanie jest bezpieczne?

 Na plastikowym opakowaniu jest oznaczenie w postaci trójkąta z trzeba strzałkami. W środku trójkąta znajduje się numer. Wolne od BPA są oznaczenia 01, 02, 04 i 05. Szukajmy również oznaczeń BPA free. Decydujmy się na szklane, porcelanowe, ze stali nierdzewnej opakowania na żywność lub wodę.